dikkat ! misafir geliyor !

 

Misafirliğin ayrı bir yeri ve önemi vardır hayatımızda…Kimisi ma-aile olarak yapılır, kimisi sadece bayanlar arasında… Saedece bayanlar arasında yapılan  bu gezintilerin ortak bir adı vardır: ”gün”…Fakat “gün” kelimesinin sonuna bir “ü” harfi, başına da bir kelime eklenerek yeni oluşumlar gözlenebilir:

Altın günü,

Dolar günü,

Avro günü,

Apartman günü,

Yasin günü... örnek olarak verilebilir.

Nedense, yabancı ülkelerin para birimleri kullanılış bakımında revaçta olan sözcüklerdir…

 

            Misafirlerin eve teşrif etmesinden 3 gün önce, ev sahibesinin telaşı, kafa karışıklığı başlamıştır. Zira,beyin kurcalayan ve insanı huzursuz eden bir takım sorular vardır:

 

1)misafire ne ikram edilmeli

2)temizlik işine ne zaman girişilmeli,nereler temizlenmeli

3)gelecek olan misafirlerin sevimli ve fakat yaramazlık hususunda en üst seviyeye erişmiş olan çocuklarından kaynaklanan zarar en az seviyeye nasıl indirilmeli???

 

“Misafir umduğunu değil bulduğunu yer.” atasözü çarçabuk bir kenara atıldığı için, 1. maddenin cevabı oldukça alengirlidir. ”Kaç çeşit pasta yapılmalı, kaç tatlı kaç tuzlu olmalı, geçen gün Müberra hanımdan alınan tarif risk alınarak ilk kez denenmeli mi, yaş pasta evde mi yapılmalı yoksa pastaneden hazır mı alınmalı, evde yapılırsa kıvamı tutturulabilir mi (zira bu “yaş pasta” boru değilir,onlarca insana ikram edilecektir, bir yerde “kapak olma” durumu da göze alınmalıdır) şayet “kapak olma” vaziyetini göze almak yerine, yaş pasta pastaneden alınırsa kolaya kaçmış gibi olunur mu?”  vb. cevabı zor birçok soru mevcuttur…

 

2. maddenin düşünce boyutundan çıkıp eyleme dönüşmesi fazla vakit almamaktadır. Hem temizlik yapılıp hem de 1. maddenin cevabı düşünülebilir.

 

Temizlik esnasında takip edilecek işlem sırası şöyledir: toz alınır, yerler silinir, halılar süpürülür, tuvalet-banyo ve lavobolar akpak edilir, havlular yenilenir, kullanılmamasına rağmen atmaya kıyılamadığı için evde bekletilen eski eşyalar arka odalara transfer edilir…

 

3.madde ise diğer 2 ögeye göre daha kolay bir şekilde çözümlenebilir. Zira ev sahibesinin hali hazırda yıllardan beri mevcut olan kızından yardım alınabilir. Şayet dişi bireyin kızı yoksa veye kız arıza çıkarıyorsa, komşunun veya yakın bir akrabanın kızı da bu iş için biçilmiş kaftandır. Aslında bu kıza yardımlarından ötürü “asistan kız” ismi de verilebilir. Çok şık ve yerinde bir jest yapılmış olur. (tabi bu şekilde kızı tava getirmek daha da kolay bir hale gelmiş olabilir…)

 

 

Yukarıda anlatılanları formülüze edecek olursak;

 

Misafir = ikram + temizlik + yaramaz çocukları geri püskürtmek

 

Şeklinde bir denklem elde edebilir…

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !